Menu
Szukaj
Koszyk

Dziwimisie

Kategorie wpisów

Kategorie wpisów

Tagi

Tagi

Kategorie wpisów

Kategorie wpisów

Tagi

Tagi

Przejdź do wpisu
10 największych bestsellerów literackich wszechczasów

Bestsellery są znane ze swojej niesamowitej zdolności docierania do czytelników na całym świecie i zachwycania ich swoją treścią. Dzięki swoim nowatorskim pomysłom, umiejętnościom zapewnienia czytelnikom rozrywki i bohaterom, z którymi każdy może się utożsamić, zdobywają specjalne miejsce w historii i w sercach miłośników książek. Zastanawialiście się jednak kiedyś jaka książka nosi tytuł największego bestsellera na świecie? Już śpieszę z odpowiedzią. 

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Najważniejsze nagrody dziecięcego świata

Na pewno wiele razy słyszeliście o różnych nagrodach w dziedzinie literatury – od Nobla po Pulitzera. A czy zastanawiliście się, jak to wygląda w świecie najmłodszych? W końcu większość z nas w dzieciństwie zanurzała się w książkach. Coś, co ma w sobie tyle mocy, zasługuje na uznanie, prawda? No właśnie, więc dzisiaj trochę o tym porozmawiamy.

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Fonetyka i fonologia

Dzisiaj opowiemy Wam o niezwykłym świecie dźwięków. Porozmawiamy o fonetyce i fonologii. Fonetyka – jest to dział językoznawstwa zajmujący się opisem zjawisk, które towarzyszą wypowiadaniu słów, skupia się na procesie tworzenia dźwięków przez narząd mowy, opisie i klasyfikacji głosek. Pojęcie fonetyka najprościej można wytłumaczyć jako naukę o wymowie.

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Nie czytajcie tego wpisu!

Tryb rozkazujący – brzmi nieco groźnie, prawda? W końcu nikt z nas nie lubi rozkazów, nakazów, zakazów… Ale to tylko pozorne wrażenia związane z tym trybem! Używamy go na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Tak naprawdę służy nie tylko do wydawania poleceń – możemy nim subtelnie wyrażać emocje, życzenia i prośby. 

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Literacka Nagroda Nobla

Kto nie słyszał o Literackiej Nagrodzie Nobla, niech podniesie rękę. Każdy ją zna, prawda? Ale jeżeli zapytamy Was o coś bardziej szczegółowego, nie będzie to już taka bułka z masłem… Dlatego dzisiaj zapraszamy Was w podróż do przeszłości. Zapnijcie pasy, gdyż wskakujemy w wehikuł czasu i cofamy się 123 lata.

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Mali autorzy wielkich książek

Pisanie książek to niełatwe zadanie. Wielu adeptów tej sztuki, co dzień łamie sobie głowę nad manuskryptami, próbując stworzyć dzieło swojego życia. Sprawą od pisania nawet trudniejszą, jest trafić książką do czytelnika i odnieść sukces wydawniczy. Tym większy podziw budzą w nas autorzy, którzy napisali wspaniałe powieści w bardzo młodym wieku.

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Introligatorstwo: Sztuka Kształtowania Książek

W dzisiejszym świecie, gdzie elektroniczne czytniki zdobywają coraz większą popularność, tym bardziej warto zatrzymać się i docenić tradycyjne formy tworzenia książek. Introligatorstwo odgrywa tu kluczową rolę. Poznajmy więc fascynujący świat zakładów introligatorskich, różnorodnych opraw i maszyn, które sprawiają, że każda książka staje się unikatowym dziełem.

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Najsłynniejsze księgozbiory polskie

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się słynnym polskim księgozbiorom. Odkryjemy, jakie losy spotkały zbiory należące kiedyś do słynnych bibliofilów, dowiemy się, gdzie można obejrzeć pierwsze wydanie słynnego dzieła Kopernika i zbadamy tajemnicę zaginionej biblioteki.

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
W świetle kolorowych stron: gwiazdy świata literatury dziecięcej

Świat literatury dla dzieci to miejsce, gdzie słowa stają się magią, a barwne ilustracje przenoszą najmłodszych czytelników w niezwykłe światy. Jednak co się dzieje, gdy słynne postaci ze świata np. filmu czy muzyki, postanawiają podzielić się swoją wyobraźnią z najmłodszymi?

Przeniknijmy do fascynującego świata znanych autorów i celebrytów, którzy zdecydowali się wkroczyć na terytorium literatury dziecięcej.

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Czy e-booki i audiobooki mogą zagrozić książce tradycyjnej?

Wraz z rozwojem nowych technologii, na rynku czytelniczym, obok publikacji w tradycyjnej wersji papierowej, pojawiły się dwie nowe możliwości – e-booki, czyli wersje cyfrowe oraz audiobooki, czyli książki przeznaczone do słuchania. Dzięki swoim możliwościom szybko rozwinęły się one na rynku i znalazły ogromne grono zwolenników. Wraz ze wzrostem popularności elektronicznych wersji, wśród czytelników coraz częściej zaczęły pojawiać się pytania, czy są w stanie zagrozić książce tradycyjnej.

Czytaj całość
Przejdź do wpisu
Rodzicielstwo oczami Boya i Krzywickiej
Pisał: „zapobieganie ciąży zmniejszyłoby statystykę dzieciobójstwa; przywiodłoby do bankructwa przemysł utrupiania niemowląt, ocaliłoby od samobójstwa wiele dziewcząt, podniosłoby warunki życia uboższych rodzin, ich kulturalne problemy i potrzeby, dzisiaj równe niemal zeru, gdy wszystko zjada alkohol i wciąż nowe dzieci”.
Czytaj całość