5 rzeczy, których nie wiesz o egzemplarzach obowiązkowych
10.jpg

1. Od 1780 roku istnieje w Polsce obowiązek dostarczania do bibliotek egzemplarzy każdej wydanej pozycji. Pomysłodawcą ustawy był Michał Jerzy Wandalin Mniszech. Wszyscy drukarze w Koronie byli zobowiązani wysłać za darmo jeden egzemplarz każdej wydanej przez siebie książki do Biblioteki Rzeczypospolitej, czyli dawnej Biblioteki Załuskich, oraz do Biblioteki Wileńskiej z terenu Litwy.

2. Aktualnie obowiązuje ustawa z 7 listopada 1996 roku o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych. Jeśli nakład tytułu wynosi poniżej 100 egzemplarzy, należy wysłać po jednym egzemplarzu do Biblioteki Narodowej w Warszawie i Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Te biblioteki mają obowiązek wieczystego przechowywania otrzymanych tytułów. Jeśli nakład wynosi ponad 100 egzemplarzy, to do bibliotek trzeba przekazać 17 książek: po dwie książki do Biblioteki Narodowej w Warszawie i Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz po jednym egzemplarzu do 13 innych bibliotek, które mają obowiązek przechowywania egzemplarzy przez 50 lat.

3. Biblioteki, które mają obowiązek przechowywania egzemplarzy obowiązkowych przez 50 lat, to: Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Biblioteka Śląska w Katowicach, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

4. Wysyłka egzemplarzy obowiązkowych jest zwolniona z opłaty pocztowej, pod warunkiem, że została nadana jako list ekonomiczny do 2 kg lub paczka ekonomiczna do 10 kg, a na miejscu znaczka pocztowego widnieje adnotacja: „Egzemplarz obowiązkowy zwolniony z opłaty pocztowej”.

5. Pierwszym państwem, które wprowadziło obowiązek wysyłania egzemplarzy obowiązkowych do wybranych bibliotek już w 1537 roku, była Francja. W XVII wieku taki obowiązek wprowadziły Anglia, Szwecja i Rosja.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl