Książki młodych autorów
28.jpg

W lutowym wyzwaniu dla dorosłych, oprócz wyzwania w podstawowej wersji, jest dodatkowe zadanie – znaleźć książkę, która pomoże to czytelnicze wyzwanie za luty zamknąć.

Udało nam się znaleźć kilka tytułów, które spełniają wymogi wyzwania na luty: książki napisane przez osobę poniżej 21 roku życia.

 1. Eragon, Christopher Paolini

Książka wydana po raz pierwszy, gdy autor miał zaledwie 17 lat. Eragon przez 24 tygodnie znajdował się na liście bestsellerów. To książka o chłopcu imieniem Eragon. Chłopiec znajduje niebieski kamień, z którego wykluwa się smok. Wkrótce wyruszają na wyprawę, w której czasie chłopiec ma się stać legendarnym Jeźdźcem Smoków.

2. Dziennik Anne Frank, Anne Frank

  Ten dziennik został napisany przez żydowską trzynastolatkę ukrywającą się podczas II wojny światowej. Nie jest to lektura ani lekka, ani przyjemna, ale jest uznawana za jedną z ważniejszych książek XX wieku napisaną przez nastolatkę.

  3. Outsiderzy, S.E. Hinton

   To literatura dla młodzieży, nic dziwnego, skoro autorka w chwili, gdy pierwsze wydanie zajrzało do księgarń, miała zaledwie 19 lat! To historia dwóch młodzieżowych gangów, które wywodzą się z różnych klas społecznych.

   4. Frankenstein, Mary Shelley

    Ta książka została wydana, gdy autorka miał 21 lat. Książka uważana jest za pierwszą (lub jedną z pierwszych) z gatunku science fiction. Jest to tragiczna historia naukowca-filozofa, który chce przywracać życie zmarłym, a nawet stworzyć idealnego człowieka.

    5. Wojna polsko-ruska pod flagą biało czerwoną, Dorota Masłowska

     Polska autorka nie miała nawet 20 lat, gdy została wydana jej książka. Pozycja szybko zdobyła uznanie krytyków literackich i była promowana jako „pierwsza powieść dresiarska”. Książka znalazła się na liście bestsellerów.

     6. Statek pijany, Arthur Rimbaud

      To poemat francuskiego poety – napisany, gdy ten miał 17 lat. Z ciekawostek: utwór liczy dokładnie sto wersów.

      7. Justin Bieber. Dopiero się rozkręcam, Justin Bieber

       Żartuję, nie musicie tego czytać – choć autor miał 19 lat, gdy wydał tę książkę.

       Podpowiedzi od widzów:

       8. Wilk, Katarzyna Berenika Miszczuk

        Katarzyna Berenika Miszczuk to polska pisarka. Pierwszy tom cyklu „Wilk” został wydany, gdy autorka miała 18 lat. To książka z gatunku fantasy o nastolatce, która przenosi się z Nowego Jorku do miasteczka Wolftown. Po tytule można się spodziewać, kogo tam spotka.

        9. Dziennik łowcy przygód. Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura, Szymon Radzimierski

         Książka wydana, gdy autor miał 11 lat. To zapiski z podróży na czerwoną wyspę. Choć możecie zajrzeć też do innych książek z tej serii. Z tego, co wiemy, ten młody człowiek nadal jeszcze nie wszedł w dorosłość.

         Powodzenia!

         To było ciężkie zadanie. Dużo skomplikowanej matematyki: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, pierwiastki. Niektórzy ze swymi wspaniałymi tytułami nie zmieścili się tutaj dosłownie o włos, o jeden obrót kuli ziemskiej. Jeśli znacie kogoś, kogo brakuje na naszej liście, a z całą pewnością jest jeszcze kilka takich osób, choćby nastoletni pisarze podróżnicy (których wszystkich naprawdę nie chcieliśmy wymieniać), to dajcie znać.

         I jeśli jak my, drżycie z przerażenia, że lata uciekają, to się w ogóle nie martwcie. Najwybitniejsze dzieła powstały, gdy pisarze mieli już kilka dekad na karku.

         do góry
         Sklep jest w trybie podglądu
         Pokaż pełną wersję strony
         Sklep internetowy Shoper.pl