JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Rynek wydawniczy książek dziecięcych w Polsce mimo, że w Polsce swój początek ma dopiero na przestrzeni XIX i XX wieku, posiada bogatą historię. Pierwszym wydawnictwem skupiającymi się na literaturze dla dzieci była „Nasza Księgarnia” (1921 r.) - jest to zarówno najstarsze wydawnictwo, jak i takie, które działa do dziś. W tamtych latach istniały również takie oficyny jak: Gebethner i Wolf (1857-1960), firma Jakuba Mortkowicza (1946-1949) oraz oficyna Michała Arcta (1945-1950), jednak nie było im dane długo utrzymać się na rynku.
LATA 50. I 60.
W związku z wprowadzeniem przez nowy rząd w 1945 r. powszechnej edukacji zostało powołane Wydawnictwa Szkolne PWN. Ich zadaniem było zaopatrzenie dzieci w podręczniki, wobec czego wydawnictwo, „Nasza księgarnia”, które do tej pory specjalizowało się w tej kategorii musiało zmienić swój profil i zajęło się wydawaniem książek dla dzieci i młodzieży i lektur szkolnych. W 1955 r. powstało Biuro Wydawnicze „Ruch”, które wypuszczało masowe nakłady książek dla dzieci, m.in. kolorowanki (np. serie Mały malarz, Przeczytaj i maluj, Bawmy się). Popularne wydawnictwa również zaczęły tworzyć działy z literaturą dla dzieci i młodzieży (np. krakowskie Wydawnictwo Literackie, PIW oraz Państwowe Wydawnictwo Iskry).
LATA 70. I 80.
W 1970 r. powołano do życia Naczelny Zarząd Wydawnictw, który miał za zadanie kontrolować istniejące wydawnictwa, a wkrótce potem Krajowa Agencja Wydawnicza, która pod swoje skrzydła wzięła Biuro Wydawnicze „Ruch” oraz Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, tym samym przejmując dział literatury dla dzieci. Wydawnictwo Śląsk również było znaczącym wydawnictwem w świecie książek dziecięcych.
Istotnym momentem było powołanie w 1974 r. polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), co dla polskich wydawców książki dziecięcej stało się możliwością pojawienia się na rynku międzynarodowym.
Pod koniec lat 80., kiedy rynek księgarski został uwolniony od cenzury, nastąpił wysyp nowych wydawnictw, które znane są do dziś, m.in. Wydawnictwo Literatura (1990), Wydawnictwo Wilga (1992), Media Rodzina (1992) oraz Wydawnictwo Skrzat (1994).
JAK WYGLĄDA TO DZISIAJ?
W 2001-2002 roku w Polsce istniało 165 wydawnictw zajmujących się literaturą dziecięcą. Najważniejszymi z nich były Podsiedlik-Raniowski i S-ka, Egmont, Zielona Sowa, Wilga i Media Rodzina. W czerwcu 2001 r. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła kampanię społeczną o tym samym tytule, co zwiększyło zainteresowanie książką, a co za tym idzie znaczny wzrost czytelnictwa oraz liczby tytułów i sprzedaży.
Aktualnie w przypadku rynku książki dziecięcej wśród wydawnictw widać tendencję do dołączania do większych grup wydawniczych – tak np. w 2016 r. Wilga dołączyła do Grupy Wydawniczej Foksal. Nadal istnieją jednak wydawnictwa, które działają samodzielnie, np. wydawnictwo Dwie Siostry, które w 2018 r. zostało wybrane na najlepsze europejskie wydawnictwo z literaturą dla dzieci.
Pamiętajmy o tym, aby wspierać małe wydawnictwa, bo często są one niedoceniane i niewidoczne na tle wielkich oficyn wydawniczych, a często mają wiele do zaoferowania.