Wraz z rozwojem nowych technologii, na rynku czytelniczym, obok publikacji w tradycyjnej wersji papierowej, pojawiły się dwie nowe możliwości – e-booki, czyli wersje cyfrowe oraz audiobooki, czyli książki przeznaczone do słuchania. Dzięki swoim możliwościom szybko rozwinęły się one na rynku i znalazły ogromne grono zwolenników. Wraz ze wzrostem popularności elektronicznych wersji, wśród czytelników coraz częściej zaczęły pojawiać się pytania, czy są w stanie zagrozić książce tradycyjnej.
Nie da się ukryć, że korzystanie z cyfrowych wersji utworów, niesie ze sobą dużo zalet. Ich ogromnym atutem jest dostępność. Obecnie zarówno te największe, jak i mniejsze księgarnie internetowe mają szeroką ofertę publikacji w wydaniach elektronicznych. Nie musimy już wybierać się do sklepu lub czekać na przesyłkę ze swoim egzemplarzem. Wystarczy kilka kliknięć i możemy cieszyć się lekturą. Jest to wygodna opcja także dla osób mieszkających za granicą. Nie wszystkie księgarnie oferują wysyłkę do innych krajów. Dzięki formatom EPUB, MOBI i PDF, w jakich występują e-booki, mamy możliwość korzystać z nich w swoich smartfonach, tabletach lub czytnikach. Oznacza to, że możemy mieć swoje ulubione książki zawsze pod ręką: w pociągu, w parku, a nawet podczas wakacji, bez konieczności zabierania ze sobą zbędnego ciężaru. Dodatkowo, posiadając wszystkie książki na jednym urządzeniu oszczędzamy miejsce w swoich domach, jakie zajęłyby ich papierowe wersje. Ze względu na niższe koszty wydania e-booki są coraz chętniej wybierane przez self-publisherów, którzy decydują się na samodzielnie wydanie własnej książki. Coraz chętniej korzystają z nich także osoby starsze i z problemami wzroku. Dzięki możliwości ustawienia większego rozmiaru czcionki, nie muszą męczyć się ze zbyt małymi literkami.
Większą popularnością cieszą się także audiobooki, czyli książki przeznaczone do słuchania. Stają się one nie tylko dużym ułatwieniem dla osób niewidomych i słabowidzących, ale coraz częściej sięgają po nie osoby, którym brakuje czasu na czytanie. W ten sposób możemy słuchać wybranych przez siebie książek podczas jazdy samochodem, zakupów lub w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.
Obecnie funkcjonują różne platformy internetowe np. Legimi, Empik Go, które oferują nam dostęp do tysięcy e-booków i audiobooków w cenie miesięcznego abonamentu. W porównaniu do coraz wyższych cen okładkowych książek w wersji papierowej, korzystanie z takiej platformy, staje się o wiele bardziej korzystne.
Mimo wielu wcześniej wymienionych korzyści, jakie płyną z korzystania z e-booków i audiobooków, nadal stanową one niewielki procent wartości rynku książki. Wydawnictwa co prawda coraz częściej decydują się na publikacje książek, zarówno w wersji papierowej jak i cyfrowej czy audio, jednak nadal zdarzają się takie, których publikacje nie są dostępne elektronicznie. Ten problem dotyczy również starszych wydań, które pojawiały się zanim e-booki i audiobooki stały się popularne. W związku z brakiem ich dostępności w wersji cyfrowej, miłośnicy starszej literatury muszą wybrać książkę tradycyjną. W dobie ciągłego korzystania z technologii i ekranów, czytelnicy chętniej sięgają po tradycyjne książki, które traktują jako ucieczkę od urządzeń, z których korzystają przez znaczną część dnia. Wielu z nich uważa je wręcz za rozpraszające i odciągające ich uwagę. Zainteresowanie papierowymi formami publikacji zauważyć można także wśród młodszych pokoleń, które dorastały wśród nowinek technologicznych, a mimo to często rezygnują z nich, wybierając tradycyjne rozwiązania. Sytuacja cyfrowych książek nieco poprawiła się podczas pandemii koronawirusa, kiedy zakupy stacjonarne były przez pewien czas ograniczone. Wtedy czytelnicy coraz chętniej zaczęli sięgać po e-booki i audiobooki, przede wszystkim ze względu na ich dostępność, jednak to nie sprawiło, że sprzedaż tradycyjnych książek znacząco spadła. Wśród miłośników literatury zdarzają się nawet osoby, które po przeczytaniu e-booka lub wysłuchaniu audiobooka, decydują się na zakup tej pozycji w formie papierowej.
Książka tradycyjna nie jest obecnie zagrożona wyparciem przez e-booki i audiobooki. Nadal ma ona wielu zwolenników wśród czytelników i nie wygląda na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że rynek wydań cyfrowych funkcjonuje równolegle z rynkiem książek tradycyjnych, ale nie próbuje go przejąć. Jest on bardziej nastawionym na nowy rodzaj czytelnika uzupełnieniem i wyjściem naprzeciw potrzebom współczesnych miłośników literatury.