Mali autorzy wielkich książek
Mali autorzy wielkich książej

Pisanie książek to niełatwe zadanie. Wielu adeptów tej sztuki, co dzień łamie sobie głowę nad manuskryptami, próbując stworzyć dzieło swojego życia. Sprawą od pisania nawet trudniejszą jest trafić książką do czytelnika i odnieść sukces wydawniczy. Tym większy podziw budzą w nas autorzy, którzy napisali wspaniałe powieści w bardzo młodym wieku.

Jak to możliwe, że Mary Shelley wydała swoje epokowe dzieło, „Frankensteina”, w wieku zaledwie 21 lat? Veronica Roth rozpoczęła prace nad swoją bestsellerową serią „Niezgodna” jeszcze jako nastolatka, aby wkrótce potem odnieść spektakularny sukces. Okazuje się, że nawet w wieku dwudziestu kilku lat można być bardzo doświadczonym pisarzem. Pochylmy się nad młodymi autorami, którzy stworzyli wielkie książki.


O książkowej serii „Dziedzictwo” słyszał prawie każdy. Historia chłopca imieniem Eragon,którego magiczne przygody rozpoczęły się, gdy przypadkiem znalazł jajo smoka, przez lata nie schodziła z list bestsellerów i doczekała się wysokobudżetowej ekranizacji. Choć trudno w to uwierzyć, jedna z najbardziej znanych serii fantasy powstała w głowie 15-latka. Christopher Paolini stworzył świat tak barwny i zachwycający, że porównywano go do wielkich mistrzów gatunku, a „Eragon” i kolejne części cyklu sprzedały się w milionach egzemplarzy.


Innym twórcą książek dla dzieci i młodzieży, który zaczynał swoją karierę w bardzo młodym wieku jest Gordon Korman. Mając 13 lat otrzymał w szkole nietypowe zadanie domowe – nauczyciel angielskiego prosił, aby każdy uczeń napisał w ciągu roku szkolnego własną książkę. W ten sposób powstała pierwsza część serii „Macdonald Hall” – „This Can’t Be Happening at MacDonald Hall” („To nie może się dziać w Macdonald Hall”) – historia Bruna i Bucia, dwóch chłopców dzielących pokój w szkole z internatem mających talent do pakowania się w kłopoty. Niedługo potem książka została wydana, rozpoczynając pisarską karierę Kormana. Od 1978 roku autor wydał ponad sto tytułów, które wielokrotnie znajdywały się na szczycie listy najlepszych książek New York Times.


W jeszcze młodszym wieku zadebiutował nasz kolejny autor, Alec Greven, który w 2009 roku został najlepiej sprzedającym się autorem poradników według gazety New York Times. Alec swoją pierwszą książkę „How To Talk To Girls” („Jak rozmawiać z dziewczynami”), wydał mając 9 lat. Zainspirowany codziennymi sytuacjami, które podglądał w szkole, chłopiec udzielał w niej porad jak rozmawiać z dziewczynami. Po bardzo udanym debiucie, Greven cieszył się zasłużoną sławą, występował m.in. w programie znanej dziennikarki, Ellen DeGeneres. Sukces wydawniczy poradnika przyczynił się do powstania kontynuacji: „How To Talk To Mums” („Jak rozmawiać z mamami”), „How To Talk To Dads” („Jak romawiać z tatami”) i „How To Talk To Santa” („Jak rozmawiać ze świętym Mikołajem”).


Niezwykle utalentowanych młodych autorów można znaleźć również całkiem blisko. Od kilku lat jedną z najpopularniejszych serii wydawniczych dla dzieci i młodzieży w Polsce, są książki z cyklu „Nela mała reporterka”. Reportaże tworzone pod czujnym okiem rodziców dziewczynki, opowiadają o ich wspólnych podróżach, o zwierzętach i przyrodzie. Urodzona w 2005 roku autorka, wydała już 20 książek podróżniczych. Debiutowała mając 9 lat bestsellerem „10 niesamowitych przygód Neli”. Choć sama autorka jest już nieco starsza, jej książki cieszą się niesłabnącą popularnością.

Otwarty umysł i niewyczerpana dziecięca fantazja może być wspaniałym źródłem inspiracji. W połączeniu z talentem pisarskim i odrobiną szczęścia, może otworzyć drogę do wielkiej kariery. Kto wie, ilu wielkich autorów bawi się teraz na osiedlowych placach zabaw. Myślę, że moje rozważania dobrze podsumowuje parafraza cytatu ze słynnej bajki Disneya, „Ratatuj”: „Nie każdy może być wielkim pisarzem, ale wielki pisarz może objawić się w każdym”.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl