Jak książka “Antek i Antosia. Tydzień przed... Pożegnaniem ze żłóbkiem” może pomóc dzieciom w tym trudnym momencie?
Jak książka “Antek i Antosia. Tydzień przed... Pożegnaniem ze żłóbkiem” może pomóc dzieciom w tym trudnym momencie?

Pożegnanie ze żłobkiem jest trudne zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Ważne jest więc to, aby przygotować najmłodszych na tą zmianę. Pomóc w tym może nasza książka “Antek i Antosia. Tydzień przed... Pożegnaniem ze żłobkiem”!


Temat pożegnania ze żłobkiem porusza wiele emocji, ale takie pożegnania nigdy nie są proste. Nie należy jednak go pomijać. Jednym z dobrych rozwiązań będzie poruszenie go podczas czynności, która sprawia naszym pociechom radość np. podczas wspólnego czytania książki. Dziecko widząc, że Antek i Antosia również przechodzą to samo z pewnością poczuje, że jego uczucia są normalne. Większość dzieci odczuwa wtedy strach wywołany zmianą otoczenia oraz rozstaniem z przyjaciółmi.


Warto jednak pamiętać, że miłe wspomnienia zostają z nami na zawsze, o czym dwójka naszych bohaterów przekonała się na kartkach książki. Dodatkowo, pomocne są zadania, które maluch może wykonać podczas gdy rodzic czyta książkę. Dzięki wskazywaniu konkretnych przedmiotów na kartkach pociecha będzie mogła zając swoje myśli czymś innym niż tylko tematem rozstania ze żłobkiem.
Zmianę tą warto przedstawić jako rozpoczęcie nowej przygody. Zostanie przedszkolakiem to swego rodzaju awans dla dziecka. Nie jest już maluszkiem i potrafi zrobić rzeczy, które robią starszaki. Czynności te wymieniono w książeczce, co dodatkowo stwarza możliwość np. do rozmowy z dzieckiem na temat tego, kiedy nauczyło się danej rzeczy. Przecież korzystanie z toalety, jedzenie i ubieranie się samemu to naprawdę coś wielkiego! Dostrzegając to dziecko może czuć dumę z siebie. Łatwiej będzie mu też zrozumieć, że skoro umie już tak dużo, to jest gotowe na naukę nowych rzeczy i poznanie nowych kolegów lub koleżanek.


Kolejną z pomocnych w tej kwestii rzeczy jest rytuał pożegnania, który pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Może nim być krótkie pożegnanie w żłobku lub specjalny uścisk. Zarówno z pierwszym, jaki i drugim z nich mieli do czynienia nasi książkowi bohaterowi. Antek i Antosia dali sobie z tym rade, więc każdy malec też może to robić! Dodatkowo, może on razem z nimi udać się na spacer przed budynek przedszkola i odkryć fantastyczny plac zabaw. Nie zabraknie też wspólnego wybierania elementów wyprawki.


Po zapoznaniu się z tym, jak wygląda tydzień poprzedzający rozstanie ze żłobkiem temu dziecko może lepiej zrozumieć co wydarzy się w jego życiu. Bardziej oczywiste stanie się dla niego również to, że przez ten etap musi przejść każdy z jego rówieśników i że każdy z nich jest wówczas otoczony wsparciem. Zarówno ze strony rodziców, jak i cioć ze żłobka. Poczucie, że może o tym rozmawiać i jest zrozumiane z pewnością wpłynie na nie korzystnie.


Każdy maluch jest jednak inny i może potrzebować indywidualnego podejścia. Antek i Antosia rozpoczęli swoją przygodę z przedszkolem z uśmiechem na twarzach, Wam również tego życzymy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl